5 võimalust, kuidas eesmärgistamine enda kasuks tööle panna

Ma ei tea, kas Sa oled eesmärgistamise usku? Võib-olla oled hoopis mõelnud, et milleks need eesmärgid, kui elu on kogu aeg muutumises? Aega on niigi vähe. Inimene plaanib, kuid Jumal juhib (ja naerab), tavatsetakse öelda. Kuid sellegipoolest soovitan Sul edasi lugeda.

Isiklikult ma usun eesmärgistamisse. Ma usun, et kui Sul on eesmärk, on Su tegemistel fookus. Kas Sa oled märganud, et kui Sa millegi peale pikemalt mõtled, näiteks puhkusereisist, hakkad Sa kõikjal nägema ootamatult puhkusereklaame? Või plaanid vahetada auto uuema ja energiasäästlikuma sõiduki vastu, oled auto margigi juba mõtetes välja valinud, hakkad sama marki autot kõikjal nägema. Parkimas, parempoolset pööret tegemas. Need puhkusereisi reklaamid ja mõttes juba ostetud auto on tegelikult ju „kogu aeg seal olnud“, kuid nüüd oled hakanud neid igapäevaselt märkama. Eks ole see üks põnev viis, kuidas soove Sulle meelde tuletatakse? Vaikselt märku antakse.

Aga, kuidas teadlikumalt kasutada eesmärgistamise jõudu?

  1. Sõnasta soovid võimalikult täpselt. Mõtle läbi, mida Sa täpselt tahad ning kindlasti lisa sinna kuupäev, mis hetkeks eesmärk täituma peaks. Ma soovitan eesmärgid kirja panna, kuna kirja pannes saad Sa neid hiljem meelde tuletada, kuid olulisem veel, läbi kirjutades Sa viid eesmärgi alateadvusse. Su aju on täppistööriist, mida selgemaid ja paremaid juhtnööre talle annad, seda parem tulemus hiljem tuleb. Millele Sa keskendud, selle Sa ka saad.
  2. Mõtle enda jaoks selgeks, miks Sa eesmärgi saavutamist soovid. Küsimus „Miks?“ on võtmeküsimus, kuna küsimusele vastates Sa hakkad tajuma eesmärgi olulisust. Siit tuleb jõud ja motivatsioon soovitu saavutada. Pole olemas laisku inimesi, on vaid vähemotiveerivad eesmärgid. Põhjused, miks Sa midagi tahad, pane samuti kirja. Ja mida rohkem põhjuseid, seda parem. Huvitav on see, et kui küsimusele „Miks?“ on vastused olemas, leiad lahendused ka küsimusele „Kuidas?“.
  3. Jaga suuremad eesmärgid väiksemateks osadeks. See kuulub nüüd valdkonda, kuidas reaalselt eesmärkidega tööle hakata. Väga tore, et Sa unistad julgelt ning Sul on suured eesmärgid. Kuid suurte eesmärkidega võib kaasneda ka üks väike mure – nad võivad tunduda ebarealistlikult suured, isegi hirmutavad. Just seepärast tuleks suured eesmärgid jagada väiksemateks vahe-eesmärkideks. Analoogia võib tuua pimedal ajal Tallinnas Tartusse sõitmisest. Su auto kaugtuled valgustavad 150 meetrit Su teed. Edasi on pimedus ja teadmatus. Jah, loomulikult Sa tead, et on olemas tee, teeäärsed metsad ning põllud, kuid Sa ei näe neid. Sa näed ju vaid 150 meetrit enda ette ning natukene külgedele ka, kui aus olla. Kuid Sa jõuad kenasti Tartusse. Väikeste vahe-eesmärkide kaupa.
  4. Loo toetav keskkond eesmärgi suunas liikumisel. Selles ma ei kahtlegi, et Sa ise oled tubli. Kuid sobival keskkonnal on soovitu täitumisel samuti oluline roll. Keskkonna all ma ei mõtle ainult füüsilist ruumi, olulisem veel on inimesed, kes toetavad Sind sellel teel või on sarnase eesmägi varem saavutanud. Kuidas neid inimesi leida? Usu mind, kui Sa hakkad oma soove pereliikmete või sõpradega arutama, koorub nendest vestlustest mitmeid häid mõtteid.
  5. Tee iga päev midagi, et eesmärgi suunas liikuda. Paljud plaanivad ning plaanivad, kuid ei võta midagi reaalselt ette. Ja imestavad siis, et eesmärgid ei täitu. Jah, ma tean, et see ei pruugi kehtida Sinu kohta, kuid ma olen „jutuvestjaid“ ka kohanud.

Lisaks eelnevale veel üks väga oluline põhjus, miks eesmärgistamist tõsiselt võtta. Eesmärgid aitavad Sul teha valikuid meie inforikkas ühiskonnas. Mida täpsemalt Sa tead, mida Sa soovid, seda kergem on Sul keskenduda vaid nendele teemadele ning teisest küljest, seda vähem jääb Sul aega tegeleda teemadega, mis ei ole seotud Su eesmärkidega.