6 mõtet, mis aitavad säilitada tegutsemistahet eesmärkide saavutamisel

See on ju nö. avalik saladus, et kui aastanumber vahetub, siis meie jõusaalid, treeningsaalid ja treeninggrupid täituvad uute särasilmsete tegijatega. Kõik on valmis oma uusaasta lubadust täitma ja on väga agaralt treenimas. Samal ajal kõik need, kes seal treeninggruppides on varem käinud, hoiavad natuke kõrvale treenimisest, sest jõusaalis või treeningsaalis on niivõrd palju rahvast, et seal polegi nagu enam ruumi olla. Kõik kohad on uusi inimesi täis.

Siis saab jaanuar mööda ja suurem osa nendest uutest tulijatest on kuskile kadunud. Põhjused on tõenäoliselt väga erinevad, kuid nad on kuskile läinud ja nii tulevad need vanad tegijad sinna trenni tagasi. Tõsi, seal on ka paar üksikut uut inimest, kes seal jätkavad, aga millegipärast suur osa inimestest annab alla. Ei lähe eesmärgiga lõpuni. Ma nüüd väga loodan, et selle video vaatamise järgselt, on Sul mõtteid ja taktikaid, mida Sina saaksid teha, et Sa läheksid lõpuni välja. Et Sina oleksid see, kes saavutab oma eesmärgid.

Ma jagan Sinuga kuut mõtet, mida Sa võiksid taas katsetada ja proovida ning teen seda kõik seepärast, et Sind inspireerida ja Sind kaasata ning Sind eesmärgistamise maailma rohkem sisse tõmmata.

  1. Pane eesmärgid kirja. Ma olen sellest mitmel korral rääkinud ning hüppan sellest mõttest siin juba sujuvalt ka üle.
  2. Jaga oma eesmärke tugiisikuga või lausa tugiisikute grupiga. Leia need inimese, kellel on sarnased väärtused või soov Sind toetada või kes tegelevad sarnase teemaga. Kes aitavad Sind, kui Sa kuskile kinni jääd. Kes aitavad Sinuga koos mõelda, et mida Sina saaksid teha, et edasi minna. Teisisõnu väldi neid inimesi, kes ütlevad: „Hull eesmärk. Ära seda küll ette võta! Ära sellega midagi tee, see on selline paha lugu.“ Ürita neid vältida, sest ainult Sina saad otsustada, kas see eesmärk on „hull“ ja ei vääri tegemist või eesmärk on „hull“ ja just väärib tegemist. See on ju Sinu enda otsustamise koht. Ürita kaasata enda eesmägi poole liikumisel rohkem neid inimesi, kes Sind toetavad. Tugiisikud võivad olla pere ringist või töölt keegi või sõber või coach ehk edutreener ehk need inimesed, kes usuvad Sinusse ja annavad Sulle entusiasmi ja kes on Sinuga ühes ja samas paadis.
  3. Vasta iga eesmärgi juures küsimusele „miks?“. Miks Sa selle eesmärgi täitumist soovid? Mis muutub Sinu elus? Miks Sa tahad selle eesmärgi ette võtta? Näiteks, kui Sul on eesmärk kirjutada sel aastal oma elu esimene raamat, siis see „miks?“ võib olla, et Sa oled juba lapsest saati tundnud huvi raamatute vastu. Sulle meeldis lugeda. Sulle meeldis erinevaid seoseid luua. Sa oled kooli ajal olnud hea kirjutaja. Sulle meeldib väga kirjutada. Sa tahad seda omaenda väljamõeldud lugu maailma ja inimestega jagada. Võib-olla see, et Sa tahad olla kuulsam, kui Sa oled praegu. Neid „mikse“ võib ühe eesmärgi taga olla väga palju. Ja iseenesest see on ka hea, kui neid on, sest mida rohkem Sa seda lahti mõtled ja mida rohkem Sa ise endale põhjuseid leiad, seda julgem ja kindlam on Sul selle eesmärgi vastu minna. Ja seda suurema tõenäosusega Sa reaalselt selle asja ka ära teed.
    1. Need „miksid“ võiksid jälle muidugi kirja panna, mitte ainult enda peas mõelda. Kirja panna kasvõi sellepärast, et oleks Sul endal selgust, Sa teaksid mis asjad need täpselt on. Ja kui Sa neid „mikse“ paberile või arvutisse kirjutad, Sa saad neid muuta ja täpsemaks teha, veel-veel timmida ning paremaks muuta.
    2. Teise mõttena, miks neid „mikse“ on hea kirjutada, on kindlus, et kui Sul satuvad olema sellised sombused päevad, kus päikest ei ole juba nädalate kaupa, Sa saad selle paberi ette võtta ja vaadata, mida Sa sinna kirja panid. Sellest endale sisemist motivatsiooni leida.
  4. Pane eesmärgid nähtavale kohale. Sa ei pea just oma maja eesmärkidega kõik täis kleepima või korterit või oma töökohta. Aga Sa võiksid panna need eesmärgid kohtadesse, kus Sa tead, et need on või kuhu Sa satud. Näiteks, töölaua juures mõni eesmärk. Või külmutuskapil oma klambriga eesmärk. Või vannitoas eesmärgid. Või kuskil kodus kabinetis seina peal, et Sa reaalselt ikka jõuaksid sinna ning saaksid endale meelde tuletada. Üldjuhul on meie mure see, et me kipume asju unustama. Kui need asjad ei ole meie silme ees kogu aeg, siis need kipuvad kuskile kaduma.
    1. Räägitakse ka seda, et on kaks väga head aega alateadvusele info edastamiseks – aeg, kus me hakkame magama jääma ning aeg, kus me just hakkame üles tõusma. Võib-olla üks väärt mõte Sulle, et Sa võiksid panna eesmärgid kuskile voodi juurde, et Sa näeksid neid viimasena õhtul või hommikul kohe kui üles tõused ja lambi põlema paned, saad oma eesmärke lugeda. Et see eesmärgistamise maailm, kindlus ja see teadmine oleks kogu aeg Sinuga.
    2. Ja samuti mõte, et Sa võid või võiksid eesmärke endale igale poole kaasa võtta. Räägin Sulle siin ühe loo Ameerika kümnevõistlejate olümpiakoondisest. Neil oli treeningkogunemine ning tuldi treeningrühma ette ning küsiti, kelle on eesmärgid palun käega märku anda? Loomulikult tõusis käte meri, sest spordis on ju eesmärkide seadmine nii tavaline. Siis uuriti seda, kellel on eesmärgid kirja pandud. Loomulikult, kõik käed tõusid. Kõik olid energiat täis, et nad on ka eesmärgid ilusti kirja saanud. Siis küsiti kolmas küsimus, et kellel on kirja pandud eesmärk praegu endaga kaasas? Ja tõusis ainult üks käsi. See oli Dan O’Brien ehk mees, kes võitis Atlanta olümpiamängudel 1996 kümnevõistluses kuldmedali. Mõtle ka Sina, kuidas Sa saaksid eesmärke kaasa kanda. Kaasas kandmine on oluline kasvõi seetõttu, et kui Sul tekibki mingi hetk, kus Sa ootad kedagi või Sa oled järjekorras või Sa pead aega pärjaks tegema või sobitama, Sa saad alati võtta ja lugeda. Väga levinud on, et eesmärgid kirjutatakse sellistele väikestele visiitkaardi suurustele paberitele aga on ka variant see, et Sa kirjutad eesmärgi oma nutitelefoni või laed üles mõnda keskkonda ning saad selle ette võtta, kui sobilik hetk tekib. Ma ise kasutan eesmärkide kaasas kandmiseks Evernote’i, kus on oma lehed oluliste teemade jaoks. Ma saan igal hetkel selle ette võtta ja iseendale meelde tuletada.
  5. Ole valmis maksma eesmärgi saavutamise eest oma hinda. Mõtlen selle all seda, et eesmärgid ei täitu iseenesest. Sa pead tegema tööd. Sa pead olema valmis ka millegist loobuma. Näiteks, kui Sul on plaanis trenni teha ning Sind kutsuvad sõbrad või sõbrannad külla või kuskile kohvikusse, siis sa võid sõpru kurvastada, et Sa ei liitu nendega. Sa ütled neile, et Sa lähed trenni. Või kui Sul on plaan raamatut kirjutada, siis Sa ei saa olla samal ajal kinos või teatris olla. Sa pead millegist väga lahedast ja mõnusast loobuma selle nimel, et oma eesmärgi suunas liikuda. Mõnikord võib see olla raske aga kui Sa mõtled lõpptulemusele ja kõigele sellele, miks Sa seda ikkagi teed, siis Sa saad kindlust, et Sa ei lähe sõpradega kinno või teatrisse või kellegile külla, vaid Sa tegeled enda eesmärkidega. Ole valmis maksma hinda eesmärkide saavutamise eest.
  6. Eesmärgid tuleb osadeks jagada, mida Sa suurepäraselt tead. Aga see osadeks jagamine pole oluline mitte ainult seepärast, et süüa elevanti, vaid ka seetõttu, et Sul tekiks väikeseid eduelamusi. Et Sa saaksid ühest väikesest etapist edasi ja Sa tunneksid rõõmu, et Sa saavutad midagi. Et Sa tunneksid rõõmu, et oled õigel teel. Ja, et YES!, see on see, mida ma tahan. Eesmärkide kohta on öeldud, et eskalaator eesmärkideni jõudmiseks on alati rikkis, kuid trepiastmed on avatud. Kui Sa liigud samm-sammu kaupa, siis Sa jõuad sinna ja saavutad selle, mida Sina oled soovinud ja lootnud.

Ma loodan, et Sa said siit taas innustust ja uusi ideid, mida enda peal katsetada. Mõtted töötavad ainult siis, kui Sa nad töösse võtad. Ma väga loodan, et Sa tegeled eesmärgistamisega ning Sul on väga selged plaanid, kuhu Sa tahad jõuda ning Sul on reaalsed sammud, mida Sa proovid, et eesmärk tuleks.

Kui Sa soovid antud mõtet vaadata videona, siis kliki siia: https://www.facebook.com/priit.lifecoach.ee/videos/399036110488828/.

Suured tänud Sulle juba ette!